Ugrás a fő tartalomra

Olvasson újságot a Google Erarth-on!

A Google Earth legújabb, 4.2-es változatában megjelent egy új réteg (laver) a Featured Contents csoportban, Gigapxl Photos néven. Ha bekapcsoljuk, akkor kis fényképezőgépet ábrázoló ikonok jelennek meg a földgömbön, olyan helyeket jelölve, ahol különlegesen nagy felbontású fényképeket találhatunk. Ezek a fotók természeti látványosságokat és építészeti alkotásokat ábrázolnak. Az elnevezés nem véletlen, ezek a képek több gigányi képpontból állmak. A helyeket jelölő ikonra kattintva egy ablakban megnézhetjük a fotó kicsinyített változatát, elolvashatjuk a tudnivalókat a nevezetességről. Egy dupla kattintással vagy a “Fly into this photo” linkre kattintva kellemes repüléssel jutunk a kép készítésének helyszínére, ahol a megjelenítés átvált három dimenziós nézetre és a műholdkép előterében megjelenik az óriási felbontású fotó.
A térkép jobb felső sarkában megjelenő vezérlő gombok jelzik, hogy ezen a képen egyre apróbb részleteket figyelhetünk meg. Ha például kezdetben egy műemlék épület együttest látunk, egészen addig közelíthetünk a fotóra amíg az egyik újságos automata ablakába kitett napilap vezércikke is olvashatóvá válik.
Ezeket a különleges felvételeket a Gigapxl Project (gigapxl.org) készíti, pillanatnyilag az Amerikai Egyesült Államok és Kanada területén. A nagyvárosok közül a San Francisco, Los Angeles, San Diego, Calgary, Colorado Springs, Dallas, Seattle és Denver részleteit ismerhetjük meg, a természeti csodák közül pedig nem hiányzik a Grand Canyon vagy a Yellowstone park.

A kezdeményezésről a név alapján azt hihetjük, hogy digitális fényképezőgéppel dolgoznak, azonban ilyen felbontású kamerák nem léteznek. Ezért a fotók hagyományos filmre készülnek majd ezt szkennelik be egy olyan berendezéssel amelynek 6 mikron a felbontása. Az keletkezett kép 4000 és 6000 megapixel közötti felbontású. A kisebb méretű képek 44000 x 22000, a nagyobbak 88000 x 44000 képpontból állnak. Ezt a felbontás talán úgy lehet a legjobban elképzelni, hogy ha hagyományos tévéképernyőkön szeretnénk annyi képpontot megjeleníteni, amennyit egy ilyen fotó tartalmaz, 10 000 tévére lenne szükségünk. Ezeket az adatokat olvasva már nem kell csodálkozni, ha gyakorlatilag tetszőleges mélységig nagyíthatunk egy-egy ilyen különleges fotóra.
Ezeket a képeket eredetileg nem azért készítették, hogy egy újabb látványossággal bővítsék a Google Earth-t. A világ csodáinak dokumentálása volt a cél, olyan felvételekkel, amelyekből az adott hely legapróbb részletei is megismerhetők.

Aki még nem töltötte le az ingyenes Google Earth programot, az is ízelítőt kaphat abból, mit is jelent egy ekkora felbontás. A Gigapxl Project oldalain találhatunk egy nagy képgyűjteményt, amelyek közül egyet-egyet kiválasztva egy képsorozathoz jutunk, ami egyre nagyobb részletességgel mutatja a felvételt. Például a http://gigapxl.org/gallery-WhitePass.htm címen egy hegy gyomrába vágott alagútból kibukkanó vonatot találunk és a képsorozat végére már azt is tudni fogjuk, hogy a mozdonyvezető milyen baseball csapat sapkáját viseli.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Síelőknek indított appot a Helly Hansen

Nincs is annál jobb, mint amikor a frissen hullott hóban szelhetjük a hegyeket. A Helly Hansen ezért új applikációt fejlesztett a téli sportok szerelmeseinek. A First Track alkalmazást azoknak találták ki, akik a legelső nyomokat szeretnék rajzolni a térdig érő szűz hóba. Az új app egy hagyományos ébresztőórából és egy speciális hó jelző funkcióból áll. Ha az éjszaka hullott hó mennyisége meghaladja az előre beállított értéket, a program reggel korábban ébreszt. Így a többieket megelőzve elsőként mehetünk fel a pályára, ahol friss szűzhó fog várni. Csak annyi a dolgunk, hogy kiválasztjuk a legközelebbi síterepet, beállítjuk a hó mélységét, és hogy ettől függően hány órakor akarunk felkelni, majd nyugodtan alhatunk. A First Tracks gondoskodik róla, hogy semmiről ne maradjunk le. A teljes anyag elérhető a  Magyar Sajtóanyag Adatbázis -ban

2011 legizgalmasabb világrekordjai

A RecordSetter oldalra idén is számos érdekes és meghökkentő rekordkísérletről készült  videót küldtek be. A világ 50 országából érkezett és mozgóképes bizonyítékokkal alátámasztott rekordok száma több mint 8000 volt. Ezek közül az oldal üzemeltetői kiválogatták a tizenöt legérdekesebbet. A listában olyanok kaptak helyet, mint például a legtöbb ember felett elvégzett szaltó, a legtöbb egy kézben tartott ceruza, a harminc másodperc alatt legtöbb lenyelt borotvapenge vagy az a break táncos, aki a leghosszabb ideig, több mint 13 percig forgott megállás nélkül a fején.  A Top 15 rekord videóját itt lehet megnézni,  és ezek alapján bárki megpróbálhatja megdönteni ezeket a csúcsokat. Mielőtt azonban bárki erre szánja magát, gondoskodjon a kísérlet dokumentálásáról, mert csak így lehet elfogadtatni az esetleges új rekordot. Related articles Set your own bizarre World Record at Record Setter (lostateminor.com) How To Set A World Record: Here's What To Do (VIDEO) (huffingtonpost.com)

Netflix, Hulu és társai Magyarországról

Jónéhány olyan zenei és videó szolgáltatás van az interneten, amit hazánkból nem lehet elérni. Így azután csak szomorkodva olvashatjuk az ismertetőket, hogy milyen remek filmeket, tévésorozatokat nézhetnénk meg, illetve mekkora zenei kínálatból válogathatnánk, ha az USA-ból vagy néhány tőlünk nyugatabbra levő országból csatlakoznánk az internetre. Proxy és VPN beállításokkal ki lehet kerülni ezeknek a korlátozásoknak egy részét, azonban az ilyen megoldások meglehetősen bonyolultak és gyakran nagyon lelassítják az internetünk sebességét. A playmoTV szolgáltatás azonban rendkívül kényelmesen és mellékhatások nélkül teszi lehetővé, hogy Windows, Mac OS X, iOS, Apple TV, PS3, vagy Xbox 360 készülékkel nézzük a Netflix, Hulu Plus, Hulu, iTunes Store, Amazon Instant Video, NBC, ABC, CBS, Lifetime, FOX Soccer TV videó csatornáit, illetve válogassunk a Pandora, Spotify, Grooveshark, Last.FM hatalmas zenei kínálatából. A  playmoTV   oldalán részletes leírást kapunk, hogyan kell számítógépünket