Ugrás a fő tartalomra

Készítsen útinaplót adattárolós GPS-szel

A műholdas helymeghatározáson alapuló készülékek és alkalmazások virágkorukat érik. Az egyik legújabb miniatűr eszközzel összegyűjthetjük, majd feldolgozhatjuk helyzetváltoztatásaink adatait.
Az i-gotU egy parányi GPS vevő, amit akkor is használhatunk, ha nincs nálunk olyan mobil eszköz, ami fel tudná dolgozni a földrajzi adatokat. A két változatban kapható  készülék külsőre csak nagyságban tér el egymástól. A nagyobbik egy Bluetooth egységet is tartalmaz, így ezt külső GPS vevőkén is használhatjuk számítógéphez, PDA-hoz vagy mobiltelefonhoz.
Közös tulajdonsága a készülékeknek, hogy bekapcsolás után képesek az előre beállított időközönként automatikusan meghatározni a pozíció adatokat és eltárolni azokat. Átlagos mintavételezés mellett akár 10 órán keresztül is naplózhatjuk, merre jártunk. Az időkorlátot az akkumulátor lemerülése jelenti, adattárolási szempontból ennek sokszorosára is képes a készülék. Arra is van lehetőség, hogy az automatikus naplózási pontokon kívül, kézi indítással is elmentsük az éppen aktuális koordinátákat. Ez akkor lehet hasznos, ha például pontosan rögzíteni szeretnénk, hol készült egy fotó. Az akkumulátort USB csatlakozáson keresztül lehet tölteni.

Az i-gotU fontos része a számítógépen futó szoftver, ezzel lehet a beállításokat elvégezni, illetve letölteni és feldolgozni az útvonal adatokat. A sajnos csak Windows alatt működő program automatikusan felismeri a készüléket, ha azt az USB portra csatlakoztatjuk. Ilyenkor határozhatjuk meg a majdani adatgyűjtés paramétereit. Aki nem szeretne elveszni ennek részleteiben, az választhat az előre beállított sablonok közül, amelyek tökéletesen megfelelőek például a gyaloglás, kerékpározás vagy autózás közbeni adatgyűjtéshez. A készülék ezekkel a sablonokkal általában 5-6 másodpercenként fog egy-egy pontot rögzíteni. 
A készülékben tárolt t útvonal adatokat a @trip PC programmal lehet áttölteni és feldolgozni. A feldolgozás részben azt is jelenti, hogy dátummal és leírással ellátva tárolhatjuk a megtett útvonalakat és a program arra is képes, hogy azonnal felrajzolja utunkat egy Google térképre. Ezen akár le is játszhatjuk, bejárhatjuk a megtett útvonalat. Ezen kívül részletes statisztikákat is kapunk az útról, mint például a megtett távolság, szintkülönbség, átlag- és maximális sebesség. Ha utunk során fényképeztünk is, akkor nagyon könnyen létrehozhatunk fotós útinaplót, mert a betöltött képeket, a készítés időpontjának szinkronizálásával pontosan azokra a pontok fogja tenni a program, ahol készültek. A földrajzi adatokat a képekhez is hozzáfűzi a szoftver, így azok a Flickr vagy Picasa rendszerében is a térkép megfelelő helyére kerülnek. 
A számítógépre áttöltött adatokat az egyedi fejlesztésű és teljesen magyar nyelvű  programból Excel formátumban is tudjuk exportálni, ami tökéletes kiindulási forma lehet például a menetlevelek elkészítéséhez.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Síelőknek indított appot a Helly Hansen

Nincs is annál jobb, mint amikor a frissen hullott hóban szelhetjük a hegyeket. A Helly Hansen ezért új applikációt fejlesztett a téli sportok szerelmeseinek. A First Track alkalmazást azoknak találták ki, akik a legelső nyomokat szeretnék rajzolni a térdig érő szűz hóba. Az új app egy hagyományos ébresztőórából és egy speciális hó jelző funkcióból áll. Ha az éjszaka hullott hó mennyisége meghaladja az előre beállított értéket, a program reggel korábban ébreszt. Így a többieket megelőzve elsőként mehetünk fel a pályára, ahol friss szűzhó fog várni. Csak annyi a dolgunk, hogy kiválasztjuk a legközelebbi síterepet, beállítjuk a hó mélységét, és hogy ettől függően hány órakor akarunk felkelni, majd nyugodtan alhatunk. A First Tracks gondoskodik róla, hogy semmiről ne maradjunk le. A teljes anyag elérhető a  Magyar Sajtóanyag Adatbázis -ban

2011 legizgalmasabb világrekordjai

A RecordSetter oldalra idén is számos érdekes és meghökkentő rekordkísérletről készült  videót küldtek be. A világ 50 országából érkezett és mozgóképes bizonyítékokkal alátámasztott rekordok száma több mint 8000 volt. Ezek közül az oldal üzemeltetői kiválogatták a tizenöt legérdekesebbet. A listában olyanok kaptak helyet, mint például a legtöbb ember felett elvégzett szaltó, a legtöbb egy kézben tartott ceruza, a harminc másodperc alatt legtöbb lenyelt borotvapenge vagy az a break táncos, aki a leghosszabb ideig, több mint 13 percig forgott megállás nélkül a fején.  A Top 15 rekord videóját itt lehet megnézni,  és ezek alapján bárki megpróbálhatja megdönteni ezeket a csúcsokat. Mielőtt azonban bárki erre szánja magát, gondoskodjon a kísérlet dokumentálásáról, mert csak így lehet elfogadtatni az esetleges új rekordot. Related articles Set your own bizarre World Record at Record Setter (lostateminor.com) How To Set A World Record: Here's What To Do (VIDEO) (huffingtonpost.com)

Netflix, Hulu és társai Magyarországról

Jónéhány olyan zenei és videó szolgáltatás van az interneten, amit hazánkból nem lehet elérni. Így azután csak szomorkodva olvashatjuk az ismertetőket, hogy milyen remek filmeket, tévésorozatokat nézhetnénk meg, illetve mekkora zenei kínálatból válogathatnánk, ha az USA-ból vagy néhány tőlünk nyugatabbra levő országból csatlakoznánk az internetre. Proxy és VPN beállításokkal ki lehet kerülni ezeknek a korlátozásoknak egy részét, azonban az ilyen megoldások meglehetősen bonyolultak és gyakran nagyon lelassítják az internetünk sebességét. A playmoTV szolgáltatás azonban rendkívül kényelmesen és mellékhatások nélkül teszi lehetővé, hogy Windows, Mac OS X, iOS, Apple TV, PS3, vagy Xbox 360 készülékkel nézzük a Netflix, Hulu Plus, Hulu, iTunes Store, Amazon Instant Video, NBC, ABC, CBS, Lifetime, FOX Soccer TV videó csatornáit, illetve válogassunk a Pandora, Spotify, Grooveshark, Last.FM hatalmas zenei kínálatából. A  playmoTV   oldalán részletes leírást kapunk, hogyan kell számítógépünket