Ugrás a fő tartalomra

Digitális térképen Földünk összes folyója

Az élet legtöbb területén a  hagyományos térképeket hamar felváltották a digitális változatok. Ezek kényelmes kezelhetőségével és egyre részletesebb felbontásával a papír alapúak nem tudnak versenyezni. Azonban az elsősorban navigációs rendszerekhez használt digitális térképeken a folyók mostohagyerekek voltak. Ennek az oka egyrészt, hogy a nincs akkora igény a folyók pontos adataira, mint például egy nagyváros részletes utcatérképére, másrészt, hogy sok folyó a Föld ember által viszonylag még érintetlen területén található.

Ezért is van nagy jelentősége annak a  McGill University-n végzett munkának, ami  dr. Bernhard Lehner vezetésével elkészíti  a Föld folyóinak digitális térképét.

A projekt még 2003-ban, a World Wildlife Fund-nál kezdődött, mert kutatások során azt tapasztalták, hogy bolygónk édesvíz készletéről csak nagyon hiányos adatok vannak. Ráadásul az ilyen térképeket a legtöbbször országonként készítették el, miközben a folyók általában nem ismernek határokat.

A HydroSHEDS (Hydrological data and maps based on SHuttle Elevation Derivatives at multiple Scales) névre keresztelt adatbázishoz a NASA műholdjainak adatait és speciális számítógépes programokat használtak. Első lépésként, két év alatt készült el Dél-Amerika folyóvizeinek térképe, azután Ázsia, majd a többi kontinens következett. Végül idén nyáron, hét év és több ezer számítógép óra után elkészült a Föld folyóinak globális digitális térképe, aminek online változatát a National Geographic  internetes oldalán (http://ngm.nationalgeographic.com/2010/04/water/water-animation) is meg lehet nézni.

A HydroSHEDS adatbázisa az egyre pontosabb és részletesebb műhold adatokon kívül nagyon sok helyszíni mérési adatot is tartalmaz, így használatával fel lehet fedezni eddig ismeretlen összefüggéseket is, amik segíthetik a klímaváltozás okainak és következményeinek jobb megértését.

A kutatás következő fázisában Kanada, Szibéria és Skandinávia folyóinak vízgyűjtő területeiről és vízhozamairól szóló információkkal bővítik a rendszert.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Síelőknek indított appot a Helly Hansen

Nincs is annál jobb, mint amikor a frissen hullott hóban szelhetjük a hegyeket. A Helly Hansen ezért új applikációt fejlesztett a téli sportok szerelmeseinek. A First Track alkalmazást azoknak találták ki, akik a legelső nyomokat szeretnék rajzolni a térdig érő szűz hóba. Az új app egy hagyományos ébresztőórából és egy speciális hó jelző funkcióból áll. Ha az éjszaka hullott hó mennyisége meghaladja az előre beállított értéket, a program reggel korábban ébreszt. Így a többieket megelőzve elsőként mehetünk fel a pályára, ahol friss szűzhó fog várni. Csak annyi a dolgunk, hogy kiválasztjuk a legközelebbi síterepet, beállítjuk a hó mélységét, és hogy ettől függően hány órakor akarunk felkelni, majd nyugodtan alhatunk. A First Tracks gondoskodik róla, hogy semmiről ne maradjunk le. A teljes anyag elérhető a  Magyar Sajtóanyag Adatbázis -ban

2011 legizgalmasabb világrekordjai

A RecordSetter oldalra idén is számos érdekes és meghökkentő rekordkísérletről készült  videót küldtek be. A világ 50 országából érkezett és mozgóképes bizonyítékokkal alátámasztott rekordok száma több mint 8000 volt. Ezek közül az oldal üzemeltetői kiválogatták a tizenöt legérdekesebbet. A listában olyanok kaptak helyet, mint például a legtöbb ember felett elvégzett szaltó, a legtöbb egy kézben tartott ceruza, a harminc másodperc alatt legtöbb lenyelt borotvapenge vagy az a break táncos, aki a leghosszabb ideig, több mint 13 percig forgott megállás nélkül a fején.  A Top 15 rekord videóját itt lehet megnézni,  és ezek alapján bárki megpróbálhatja megdönteni ezeket a csúcsokat. Mielőtt azonban bárki erre szánja magát, gondoskodjon a kísérlet dokumentálásáról, mert csak így lehet elfogadtatni az esetleges új rekordot. Related articles Set your own bizarre World Record at Record Setter (lostateminor.com) How To Set A World Record: Here's What To Do (VIDEO) (huffingtonpost.com)

Netflix, Hulu és társai Magyarországról

Jónéhány olyan zenei és videó szolgáltatás van az interneten, amit hazánkból nem lehet elérni. Így azután csak szomorkodva olvashatjuk az ismertetőket, hogy milyen remek filmeket, tévésorozatokat nézhetnénk meg, illetve mekkora zenei kínálatból válogathatnánk, ha az USA-ból vagy néhány tőlünk nyugatabbra levő országból csatlakoznánk az internetre. Proxy és VPN beállításokkal ki lehet kerülni ezeknek a korlátozásoknak egy részét, azonban az ilyen megoldások meglehetősen bonyolultak és gyakran nagyon lelassítják az internetünk sebességét. A playmoTV szolgáltatás azonban rendkívül kényelmesen és mellékhatások nélkül teszi lehetővé, hogy Windows, Mac OS X, iOS, Apple TV, PS3, vagy Xbox 360 készülékkel nézzük a Netflix, Hulu Plus, Hulu, iTunes Store, Amazon Instant Video, NBC, ABC, CBS, Lifetime, FOX Soccer TV videó csatornáit, illetve válogassunk a Pandora, Spotify, Grooveshark, Last.FM hatalmas zenei kínálatából. A  playmoTV   oldalán részletes leírást kapunk, hogyan kell számítógépünket