Ugrás a fő tartalomra

Új internetes folyóirat indul Szlávtextus címmel

 
Új internetes folyóirat indul Szlávtextus címmel
 
Ezentúl még többet tudhatunk meg a lengyel irodalom jelenlegi helyzetéről a Szlávtextus című új internetes oldalnak köszönhetően. A portál arra tesz kísérletet, hogy összesen tizenkét szláv nép kultúrájáról, kortárs irodalmáról nyújtson átfogó körképet a közelmúltban magyarul is megjelent szépirodalmi művekből közölt részletek, irodalomkritikák, esszék és tanulmányok által. Ezenkívül folyamatosan tájékoztat majd a különböző szláv vonatkozású érdekességekről, aktualitásokról: könyvbemutatókról, kerekasztal beszélgetésekről, valamint egyéb kulturális programokról.
A független kezdeményezés partnerei a Lengyel Intézet, a Cseh Centrum, és az Orosz Kulturális Központ, továbbá könyvkiadók, nyomtatott és elektronikus irodalmi folyóiratok.

 A Szlávtextus szerkesztőinek ajánlása:
 
Újonnan létrejött internetes folyóiratunkkal hármas célt tűztünk magunk elé. Először is szeretnénk a Magyarországon megjelent kortárs szláv irodalmi művek gyűjteményét eljuttatni a magyar olvasókhoz – legyen szó könyvekről, vagy akár rövidebb írásokról; de természetesen nem maradhatnak el az irodalomkritikák, esszék, tanulmányok, valamint a szerzőkkel készült interjúk sem. Másrészt fontosnak tartjuk, hogy a magyar közönség értesüljön a szláv irodalmi újdonságokról, történjenek azok Magyarországon vagy az „anyaországban". Ezért folyamatosan tájékoztatunk a különböző aktualitásokról, megjelenésekről, könyvbemutatókról, kerekasztal beszélgetésekről, egyéb programokról. Emellett arra is igyekszünk hangsúlyt fektetni, hogy az érdeklődők ne csak az irodalmi élet újdonságairól szerezzenek tudomást, hanem minden más kulturális eseményről, hírről is. Így – annak ellenére, hogy az irodalom áll a középpontban – oldalunkon az olvasók folyamatosan találhatnak szláv filmekkel, színházi előadásokkal, koncertekkel, kiállításokkal, fesztiválokkal és más kulturális eseményekkel kapcsolatos információkat. Harmadik célunk ugyan kevésbé konkrét, viszont annál lényegesebb. Azzal, hogy a Szláv TeXtus egyszerre foglalkozik tizenkét szláv nép – belarusz, bosnyák, bolgár, cseh, horvát, lengyel, macedón, orosz, szerb, szlovák, szlovén, ukrán – irodalmával, szeretnénk legalább részben megszüntetni olyan, leginkább területi felosztásra vonatkozó berögződéseket, mint a nyugati, keleti, déli szláv felosztás, a Balkán vagy Közép-Európa. A szerkesztők mind a fiatal szlavista generáció képviselői. Honlapunk emellett szeretne teret biztosítani mindenkinek, aki a szláv irodalmakkal foglalkozik, műfordításaikat, tanulmányaikat, esszéiket, recenzióikat az oldalon feltüntetett e-mail címre várjuk. Oldalunkat a magyarországi szláv kulturális intézetekkel és a szláv irodalommal foglalkozó kiadókkal, kulturális folyóiratokkal közreműködve hoztuk létre. Honlapunk jelenleg feltöltés alatt áll, de www.szlavtextus.blog.hu címünkön bizonyos tartalmak már elérhetők, és napról-napra bővülünk!
 
 
 
Szerkesztők:
Németh Orsolya-főszerkesztő, belarusz, lengyel, ukrán
Hanzelik Gábor-cseh
Karaba Márta Alexandra-lengyel
Nicheva Stefka-bolgár
Pócsföldi József-szlovák
Szirmay Katalin-orosz
Várkonyi Alma-szlovén
Vas Viktória-belarusz, lengyel
Walkó Ádám-bosnyák, horvát, macedón, szerb
Zöldy Áron-lengyel
Fáth Eszter-lengyel
 
 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Síelőknek indított appot a Helly Hansen

Nincs is annál jobb, mint amikor a frissen hullott hóban szelhetjük a hegyeket. A Helly Hansen ezért új applikációt fejlesztett a téli sportok szerelmeseinek. A First Track alkalmazást azoknak találták ki, akik a legelső nyomokat szeretnék rajzolni a térdig érő szűz hóba. Az új app egy hagyományos ébresztőórából és egy speciális hó jelző funkcióból áll. Ha az éjszaka hullott hó mennyisége meghaladja az előre beállított értéket, a program reggel korábban ébreszt. Így a többieket megelőzve elsőként mehetünk fel a pályára, ahol friss szűzhó fog várni. Csak annyi a dolgunk, hogy kiválasztjuk a legközelebbi síterepet, beállítjuk a hó mélységét, és hogy ettől függően hány órakor akarunk felkelni, majd nyugodtan alhatunk. A First Tracks gondoskodik róla, hogy semmiről ne maradjunk le. A teljes anyag elérhető a  Magyar Sajtóanyag Adatbázis -ban

2011 legizgalmasabb világrekordjai

A RecordSetter oldalra idén is számos érdekes és meghökkentő rekordkísérletről készült  videót küldtek be. A világ 50 országából érkezett és mozgóképes bizonyítékokkal alátámasztott rekordok száma több mint 8000 volt. Ezek közül az oldal üzemeltetői kiválogatták a tizenöt legérdekesebbet. A listában olyanok kaptak helyet, mint például a legtöbb ember felett elvégzett szaltó, a legtöbb egy kézben tartott ceruza, a harminc másodperc alatt legtöbb lenyelt borotvapenge vagy az a break táncos, aki a leghosszabb ideig, több mint 13 percig forgott megállás nélkül a fején.  A Top 15 rekord videóját itt lehet megnézni,  és ezek alapján bárki megpróbálhatja megdönteni ezeket a csúcsokat. Mielőtt azonban bárki erre szánja magát, gondoskodjon a kísérlet dokumentálásáról, mert csak így lehet elfogadtatni az esetleges új rekordot. Related articles Set your own bizarre World Record at Record Setter (lostateminor.com) How To Set A World Record: Here's What To Do (VIDEO) (huffingtonpost.com)

Netflix, Hulu és társai Magyarországról

Jónéhány olyan zenei és videó szolgáltatás van az interneten, amit hazánkból nem lehet elérni. Így azután csak szomorkodva olvashatjuk az ismertetőket, hogy milyen remek filmeket, tévésorozatokat nézhetnénk meg, illetve mekkora zenei kínálatból válogathatnánk, ha az USA-ból vagy néhány tőlünk nyugatabbra levő országból csatlakoznánk az internetre. Proxy és VPN beállításokkal ki lehet kerülni ezeknek a korlátozásoknak egy részét, azonban az ilyen megoldások meglehetősen bonyolultak és gyakran nagyon lelassítják az internetünk sebességét. A playmoTV szolgáltatás azonban rendkívül kényelmesen és mellékhatások nélkül teszi lehetővé, hogy Windows, Mac OS X, iOS, Apple TV, PS3, vagy Xbox 360 készülékkel nézzük a Netflix, Hulu Plus, Hulu, iTunes Store, Amazon Instant Video, NBC, ABC, CBS, Lifetime, FOX Soccer TV videó csatornáit, illetve válogassunk a Pandora, Spotify, Grooveshark, Last.FM hatalmas zenei kínálatából. A  playmoTV   oldalán részletes leírást kapunk, hogyan kell számítógépünket