Ugrás a fő tartalomra

Fantasztikus videó egy komputer gondolatairól

A mesterséges intelligencia már sokak fantáziáját megmozgatta. Könyvek, filmek születtek róla, azonban sokan tagadják, hogy a gépek képesek önálló gondolkodásra. Talán őket is meggyőzi, amit saját szemükkel látnak.

Sakkozás közben leshetjük meg a számítógép láthatóvá tett gondolatait. A Thinking Machines fejlesztői 2002-ben készítették el az első változatot, most pedig már a negyedik jelent meg. Az alapötlet nem változott, egy sakkprogram gondoltait jelenítik meg.

A jelenlegi Java program látványos, színes vonalakkal mutatja meg, milyen lépéseket elemez éppen a gép. A fejlesztőknek nem az volt a célja, hogy egy mindenkit legyőző sakkprogramot készítsenek, így a hagyományos játékelméleti, több lépést előre elemző stratégiát választották. A felülről látható sakktábla mezőinek hullámzása jelöli, hogy mi következünk lépéssel és a hullámok erőssége arányos pillanatnyi állásnál az egyes bábuk erősségével.
A program leglátványosabb része, amikor a gép elemzi az állást és sorra veszi a lehetséges lépéseket, illetve a válaszokat, több lépésre előre. Ilyenkor zöld és sárga vonalak mutatják a saját és a gép lehetséges lépéseit. A színek világossága pedig még azt is mutatja, melyik lépések ígérik leginkább a végső győzelmet. A kezdő lépéseknél viszonylag sokat gondolkozik a gép. sok lehetséges lépést vizsgál. A végjátéknál már “letisztultabbak” a komputer gondolatai, gyorsabban tudja megtalálni az optimális megoldást.
Egy játékot mindenképpen megér, hogy kipróbáljuk ezt a mesterséges intelligenciát. Ha azonban valakinek nincs ideje végigjátszani egy teljes partit, a mellékelt videón gyorsítva megnézheti, hogyan játszik a gép.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fekete-fehérből színes fotók - egyszerűen

Erre a feladatra  létezik egy célprogram, így aki mindössze ilyen képeket szeretne készíteni, nincs szüksége komolyabb képszerkesztőre. A Recolored ( recolored.com ) program 21 napig ingyenes is használható. 1. lépés Töltsük le és telepítsük a programot és szkenneljük be a régi fényképet, amit ki szeretnénk színezni. A kép betöltése után következik annak meghatározása, hogy a kép egyes részei milyen színt kapjanak. A színezés megadásához csak a formák körvonalait kell kijelölni, az árnyalatokat, tükröződéseket a program saját maga generálja. Egy szín a berajzolt vonal környékén addig érvényes, amíg egy másik színű vonalat nem adunk meg. Azt a területet, ahol meg szeretnénk tartani az eredeti színeket, fehér vonallal kell körülhatárolni. 2. lépés Ahhoz, hogy valódi színes képnek tűnjön az utólag kiszínezett fotó, nagyon fontos, hogy helyes színárnyalatokat adjunk meg. Más képszerkesztőknél talán ez a legnagyobb gond, hogy pontosan el tudjunk találni egy bőr színt vagy egy tengerp...

2011 legizgalmasabb világrekordjai

A RecordSetter oldalra idén is számos érdekes és meghökkentő rekordkísérletről készült  videót küldtek be. A világ 50 országából érkezett és mozgóképes bizonyítékokkal alátámasztott rekordok száma több mint 8000 volt. Ezek közül az oldal üzemeltetői kiválogatták a tizenöt legérdekesebbet. A listában olyanok kaptak helyet, mint például a legtöbb ember felett elvégzett szaltó, a legtöbb egy kézben tartott ceruza, a harminc másodperc alatt legtöbb lenyelt borotvapenge vagy az a break táncos, aki a leghosszabb ideig, több mint 13 percig forgott megállás nélkül a fején.  A Top 15 rekord videóját itt lehet megnézni,  és ezek alapján bárki megpróbálhatja megdönteni ezeket a csúcsokat. Mielőtt azonban bárki erre szánja magát, gondoskodjon a kísérlet dokumentálásáról, mert csak így lehet elfogadtatni az esetleges új rekordot. Related articles Set your own bizarre World Record at Record Setter (lostateminor.com) How To Set A World Record: Here's What To Do (VIDEO) (huffington...

Windows jelszó feltörése parancssorból

Ha egy PC-t többen használnak, általában jelszavas belépéssel  védik beállításaikat, adataikat. Ez a védelem azonban gyakorlatilag semmit sem ér, segédprogram nélkül is bárki megváltoztathatja, törölheti azt. A módszer bemutatásával nem szeretnénk mindenkiből hackert faragni, csupán arra hívjuk fel a figyelmet, hogy mennyire sebezhető ez a “biztonsági” megodás. Tételezzük fel, hogy saját jelszavunk nem jut eszünkbe vagy egy családtagunk kért meg, hogy segítünk kitörölni, megváltoztatni elfelejtett jelszavát. A művelethez nincs szükség semmilyen segédprogramra, a Windows parancssorát fogjuk csak használni. A teendők pontos leírását itt lehet elolvasni. (Közben 5 másodpercre megjelenik egy hirdetési oldal, amiről a jobb felső sarokban található Skip Ad gombra kattintva lehet továbbjutni.)