Ugrás a fő tartalomra

Földrengésmérő MacBookból - videóval

A földrengések helyét nehéz előre megjósolni. Pontos mérésükhöz nagyon sok műszert kellene telepíteni a Föld sok-sok pontján. Egy új hálózat a számítógépekben lévő gyorsulásmérőket használja a mérésekhez.
Hazánkban szerencsére ritkák és enyhék a földrengések.  De még bolygónk azon a pontjain sincs elegendő szeizmográf, ahol mindennaposak a földmozgások. A Riverside University of California kutatói egy olyan hálózatot hoztak létre, amelyben a személyi számítógépek kihasználatlan számítási kapacitását hívják segítségül a földrengések adatainak feldolgozásában, elemzésében. Ilyen osztott számításokat már korábban is használtak például a földön kívüli élet utáni vagy orvosi kutatásokhoz. Ennek a mostani kezdeményezésnek az igazi újdonsága, hogy a számítógépekben található gyorsulásmérőket szeizmográfként is felhasználják. Ilyen  gyorsulásmérők egyre több gépben, pontosabban a merevlemezben találhatók, ezek gondoskodnak arról, hogy egy hirtelen helyváltoztatáskor biztonságosan leállítsák a lemezt.
A Quake-Cather Network (QCN) oldaláról letölthető az a program, ami a méri a számítógép legapróbb elmozdulását, elküldi az adatokat a központba és feldolgozza az onnan kapott számítási csomagokat. Mindezt természetese csak akkor, ha nem dolgozunk a gépen. Ez  azért fontos, hogy tényleg csak a “szabadidejében” dolgozzon ezen a feladaton a processzor. Persze a méréseknek sem tesz jót, ha például egy laptop esetén gépelünk a billenytűzeten.

A kísérleti fázisban működő hálózathoz már most is tud csatlakozni minden olyan Macintosh laptop tulajdonos, akinek 2005-nél nem régebbi a gépe. A program telepítése után egy térképen meg kell mondani, hogy hol működtetjük a számítógépet, ez a mérési adatok helyének meghatározásához fontos. Mivel a legtöbb ilyen házi földrengés mérő hordozható gépből készül, ezért meg lehet adni több helyszínt is, ahol gyakran szoktuk használni a gépünket. A későbbiekben a helyszíneket már automatikusan fel fogja tudni ismerni a program, mert minden ponthoz hozzárendeli az éppen aktuális IP címünket.
Természetesen egy-egy gép mérési adatai nem adnak túl sok hasznos információt, mert önmagában nem lehet megállapítani, hogy földmozgás volt-e vagy csak belerúgtunk az asztal sarkába. Azonban ha egy adott körzetben sok száz gépen működik a program és végzi a méréseket, akkor ha mind ugyanazt jelzi, már könnyen meg lehet állapítani a földrengést.      
A Macintosh gépekre letölthető program egy látványos képernyővédőt is tartalmaz, ami grafikonon rajzolja ki legapróbb elmozdulásokat is. A mellékelt videón egy MacBook-on próbáltuk a “mérőműszert”. A 28. másodpercben egy ceruzát ejtettünk a gép mellé,  az 57.  másodpercben pedig kinyitottuk az íróasztal fiókot.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fekete-fehérből színes fotók - egyszerűen

Erre a feladatra  létezik egy célprogram, így aki mindössze ilyen képeket szeretne készíteni, nincs szüksége komolyabb képszerkesztőre. A Recolored ( recolored.com ) program 21 napig ingyenes is használható. 1. lépés Töltsük le és telepítsük a programot és szkenneljük be a régi fényképet, amit ki szeretnénk színezni. A kép betöltése után következik annak meghatározása, hogy a kép egyes részei milyen színt kapjanak. A színezés megadásához csak a formák körvonalait kell kijelölni, az árnyalatokat, tükröződéseket a program saját maga generálja. Egy szín a berajzolt vonal környékén addig érvényes, amíg egy másik színű vonalat nem adunk meg. Azt a területet, ahol meg szeretnénk tartani az eredeti színeket, fehér vonallal kell körülhatárolni. 2. lépés Ahhoz, hogy valódi színes képnek tűnjön az utólag kiszínezett fotó, nagyon fontos, hogy helyes színárnyalatokat adjunk meg. Más képszerkesztőknél talán ez a legnagyobb gond, hogy pontosan el tudjunk találni egy bőr színt vagy egy tengerp...

2011 legizgalmasabb világrekordjai

A RecordSetter oldalra idén is számos érdekes és meghökkentő rekordkísérletről készült  videót küldtek be. A világ 50 országából érkezett és mozgóképes bizonyítékokkal alátámasztott rekordok száma több mint 8000 volt. Ezek közül az oldal üzemeltetői kiválogatták a tizenöt legérdekesebbet. A listában olyanok kaptak helyet, mint például a legtöbb ember felett elvégzett szaltó, a legtöbb egy kézben tartott ceruza, a harminc másodperc alatt legtöbb lenyelt borotvapenge vagy az a break táncos, aki a leghosszabb ideig, több mint 13 percig forgott megállás nélkül a fején.  A Top 15 rekord videóját itt lehet megnézni,  és ezek alapján bárki megpróbálhatja megdönteni ezeket a csúcsokat. Mielőtt azonban bárki erre szánja magát, gondoskodjon a kísérlet dokumentálásáról, mert csak így lehet elfogadtatni az esetleges új rekordot. Related articles Set your own bizarre World Record at Record Setter (lostateminor.com) How To Set A World Record: Here's What To Do (VIDEO) (huffington...

Windows jelszó feltörése parancssorból

Ha egy PC-t többen használnak, általában jelszavas belépéssel  védik beállításaikat, adataikat. Ez a védelem azonban gyakorlatilag semmit sem ér, segédprogram nélkül is bárki megváltoztathatja, törölheti azt. A módszer bemutatásával nem szeretnénk mindenkiből hackert faragni, csupán arra hívjuk fel a figyelmet, hogy mennyire sebezhető ez a “biztonsági” megodás. Tételezzük fel, hogy saját jelszavunk nem jut eszünkbe vagy egy családtagunk kért meg, hogy segítünk kitörölni, megváltoztatni elfelejtett jelszavát. A művelethez nincs szükség semmilyen segédprogramra, a Windows parancssorát fogjuk csak használni. A teendők pontos leírását itt lehet elolvasni. (Közben 5 másodpercre megjelenik egy hirdetési oldal, amiről a jobb felső sarokban található Skip Ad gombra kattintva lehet továbbjutni.)