Ugrás a fő tartalomra

iPhoto '11: pro és kontra

A fénykép-katalogizáló és -szerkesztő program legújabb változata nem aratott egyértelmű sikert. Nézzük milyen hasznos és milyen bosszantó újdonságok kerültek bele!

A bemutatók leglátványosabb újdonsága a teljes képernyős üzemmódra való váltás lehetősége volt, azonban ezzel a megoldással sok, korábban megszokott és bevált szolgáltatással lett szegényebb a program.
A teljes képernyős kezelőfelület minden mást eltűntet a képernyőről, csak az iPhoto aktuális felülete látszik, legyen az a képek rendezésére, szerkesztésére vagy éppen a slideshow készítésére szolgáló ablak. Így valóban egy kicsit több helyünk lesz, azonban a változtatással együtt eltűnt annak a lehetősége, hogy egy-egy képet teljes képernyőn tudjunk megnézni, az album további képeit mutató filmcsík mindig ott marad a képernyő alján, és az is meglehetősen kényelmetlen, hogy a fotó egyes részeire nagyítani csak az Edit módban tudunk.

A szerkesztéshez kaptunk új parancsokat és az egyes utasítások is más elrendezésben helyezkednek el, ezek a változások azonban nem igazán lényegesek.

Az újdonságok közül az új slideshow-kat érdemes kiemelni, amelyek friss látványt hoznak a már megszokott diavetítések közé. Ami nekünk a legjobban tetszett, az az úgynevezett Places téma. Az iPhoto korábbi változatában is volt arra lehetőség, hogy egy térképpen megnézzük, hol készült a fotó, ha annak adatai között szerepeltek geotagek (a geotagekről egyébként itt írtunk részletesen). Az ilyen képekből most nagyon látványos slideshow-t tud készíteni a program, mert automatikusan letölti az adott földrajzi helyek térképét és ezeken helyezi el a fotókat.

Ha már a képek földrajzi adatainál tartunk, sok esetben ezeket csak később tudjuk hozzájuk fűzni. Ezt az iPhoto korábbi változatában valamivel kényelmesebben végezhettük el, most ugyanis egy meglehetősen kis térképen kell megmutatni, hol készült a fotó, ráadásul csak akkor tudjuk elhelyezni a szimbolikus rajzszöget, ha beírunk egy hozzávetőleges helyszínt. Még szerencse, hogy egyszerre több képet is el tudunk helyezni egy pontra, amiket azután finomítani lehet.
A kellemes változások közül még egy újdonságot feltétlenül meg kell említeni, ez a képek megosztása a legnépszerűbb közösségi oldalakon. A program nagyon szoros kapcsolatot tud tartani a MobileMe, Facebook és Flickr oldalainkkal. Ha összekapcsoljuk ezekkel az iPhotót, akkor pillanatok alatt megoszthatunk egész albumokat is az ottani ismerőseinkkel. A képek minden kísérő adatát is továbbítja a program, így például a geoadatok a Flickren is megjelennek, illetve ha felcímkéztük a képeken szereplő személyeket, akkor ez a Facebokon is látható lesz. Ráadásul a dolog fordítva is működik. Ha a Facebookon megneveznek valakit a képen vagy megjegyzést fűznek a fotóhoz, akkor ezek a változtatások az iPhoto albumunkban is megjelenik.  Az iPhotóval azokat a Flickr- és Facebook-albumainkat is el lehet érni, amelyeket más programmal töltöttünk fel, és ezeket importálhatjuk a gépünkre.  

Az új iPhoto sok fejlesztése a képekből készíthető nyomtatott albumokra és képeslapokra vonatkozik, amelyeket sajnos Magyarországról nem lehet megrendelni. Ezt azonban részben ki lehet kerülni, mert az összeállított fotókönyveket, naptárakat, képeslapokat magunk is kinyomtathatjuk, vagy ha professzionálisabb megoldásra vágyunk, akkor készíthetünk belőlük PDF állományt, amit azután elvihetünk egy digitális nyomdába.

Mindent összevetve, az iPhoto új változata nem hozott forradalmi újdonságokat, és sok esetben kényelmetlenebb lett a kezelése, főleg azok számára, akik megszokták a korábbi verziót. Néhány újdonság és a frissítés alacsony ára azonban egy próbát megér, és ha huzamosabb ideig dolgozunk vele, akkor már nem is lesznek annyira zavaróak a hiányosságai, amelyeket remélhetően néhány gyors javítással orvosolnak majd.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fekete-fehérből színes fotók - egyszerűen

Erre a feladatra  létezik egy célprogram, így aki mindössze ilyen képeket szeretne készíteni, nincs szüksége komolyabb képszerkesztőre. A Recolored ( recolored.com ) program 21 napig ingyenes is használható. 1. lépés Töltsük le és telepítsük a programot és szkenneljük be a régi fényképet, amit ki szeretnénk színezni. A kép betöltése után következik annak meghatározása, hogy a kép egyes részei milyen színt kapjanak. A színezés megadásához csak a formák körvonalait kell kijelölni, az árnyalatokat, tükröződéseket a program saját maga generálja. Egy szín a berajzolt vonal környékén addig érvényes, amíg egy másik színű vonalat nem adunk meg. Azt a területet, ahol meg szeretnénk tartani az eredeti színeket, fehér vonallal kell körülhatárolni. 2. lépés Ahhoz, hogy valódi színes képnek tűnjön az utólag kiszínezett fotó, nagyon fontos, hogy helyes színárnyalatokat adjunk meg. Más képszerkesztőknél talán ez a legnagyobb gond, hogy pontosan el tudjunk találni egy bőr színt vagy egy tengerp...

2011 legizgalmasabb világrekordjai

A RecordSetter oldalra idén is számos érdekes és meghökkentő rekordkísérletről készült  videót küldtek be. A világ 50 országából érkezett és mozgóképes bizonyítékokkal alátámasztott rekordok száma több mint 8000 volt. Ezek közül az oldal üzemeltetői kiválogatták a tizenöt legérdekesebbet. A listában olyanok kaptak helyet, mint például a legtöbb ember felett elvégzett szaltó, a legtöbb egy kézben tartott ceruza, a harminc másodperc alatt legtöbb lenyelt borotvapenge vagy az a break táncos, aki a leghosszabb ideig, több mint 13 percig forgott megállás nélkül a fején.  A Top 15 rekord videóját itt lehet megnézni,  és ezek alapján bárki megpróbálhatja megdönteni ezeket a csúcsokat. Mielőtt azonban bárki erre szánja magát, gondoskodjon a kísérlet dokumentálásáról, mert csak így lehet elfogadtatni az esetleges új rekordot. Related articles Set your own bizarre World Record at Record Setter (lostateminor.com) How To Set A World Record: Here's What To Do (VIDEO) (huffington...

Windows jelszó feltörése parancssorból

Ha egy PC-t többen használnak, általában jelszavas belépéssel  védik beállításaikat, adataikat. Ez a védelem azonban gyakorlatilag semmit sem ér, segédprogram nélkül is bárki megváltoztathatja, törölheti azt. A módszer bemutatásával nem szeretnénk mindenkiből hackert faragni, csupán arra hívjuk fel a figyelmet, hogy mennyire sebezhető ez a “biztonsági” megodás. Tételezzük fel, hogy saját jelszavunk nem jut eszünkbe vagy egy családtagunk kért meg, hogy segítünk kitörölni, megváltoztatni elfelejtett jelszavát. A művelethez nincs szükség semmilyen segédprogramra, a Windows parancssorát fogjuk csak használni. A teendők pontos leírását itt lehet elolvasni. (Közben 5 másodpercre megjelenik egy hirdetési oldal, amiről a jobb felső sarokban található Skip Ad gombra kattintva lehet továbbjutni.)